ÖVRIGT / Speglar / Spegel 17132187
*
nr 1713 2187
Spegel
rektangulär form + konsolbord med stenskiva. Höjd: 128-63
Utrop:
600 kr
Såld:
300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 14 juli 2025
kl 20:27:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
14/7 20:22:00
1
Vinnande bud
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå.
Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rektangulär form spegel speglar
-
9151 Golvspegel
mässing. Höjd: 166 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:35
-
9129 Golvspegel
Rotting. Höjd: 143 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:18
-
9139 Spegel
1800-tal, Förgylld, Nyrokoko, 70x55
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:39
-
9138 Spegel
mahogny, Karl Johan, 72x41
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:33
-
9289 Spegel
Metallram, 70x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:07
-
9278 Spegel
putti förgylld, 130x66
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:27
*
Spegel
nr 1713 2187
Spegel
rektangulär form + konsolbord med stenskiva. Höjd: 128-63
| Utrop: | 600 kr |
|---|---|
| Såld: | 300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 14 juli 2025 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 14/7 20:22:00 | 1 | Vinnande bud |
- Läs mer...
Pigtittare
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
Pigtittaren kallas ibland också lådspegel eller pigtrymå. Spegeltypen förekom både under 1700- och 1800-talet och var kanske mest vanlig är under 1800-talets andra hälft.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: rektangulär form spegel speglar
-
9151 Golvspegel
mässing. Höjd: 166 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:35 -
9129 Golvspegel
Rotting. Höjd: 143 cm
Aktuellt bud: 300 kr
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:18 -
9139 Spegel
1800-tal, Förgylld, Nyrokoko, 70x55
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:39
-
9138 Spegel
mahogny, Karl Johan, 72x41
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 19:33 -
9289 Spegel
Metallram, 70x50 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 18:07 -
9278 Spegel
putti förgylld, 130x66
Auktionen avslutas
nu på måndag
2 feb kl 20:27



